Zdjęcie górne: 
system głosowy

Logistyka i magazynowanie

Systemy wspierające obsługę procesów logistycznych i magazynowych pozwalają skutecznie nadzorować przepływ towaru od chwili jego przyjęcia do magazynu, aż do momentu wydania.

Podstawowe korzyści:

 • automatyzacja procesów, minimalizacja pomyłek we wprowadzaniu danych - obniżenie kosztów realizacji usług, skrócenie czasu realizacji procesów, podniesienie jakości obsługi klientów
 • integralność przepływu materiałów i informacji - zgodność z systemem GS1 (EAN/UCC), możliwość śledzenia towarów w całym łańcuchu dostaw
 • zaawansowane raportowanie, odzwierciedlenie zasobów w czasie rzeczywistym - ułatwienie planowania i optymalizacji pracy magazynu
 • mechanizmy optymalizacji - skrócenie czasu realizacji procesów, lepsze wykorzystanie zasobów, większa przepustowość i terminowość realizacji
 • obsługa różnych klientów w wielu modelach magazynowania - wysoka elastyczność działania, kompleksowość usług

Kompleksowe rozwiązanie WMS lub inne, prostsze systemy logistyczne znajdujące się w ofercie IBCS Poland charakteryzują się elastycznością w zakresie przystosowania do wymagań Klienta oraz możliwością współpracy z przenośnymi komputerami pracującymi w oparciu o komunikację WLAN i technologie automatycznej identyfikacji (kody kreskowe lub RFiD). Wykorzystanie takich rozwiązań, jako integralnej części systemów logistycznych, umożliwia szybkie i bezbłędne rejestrowanie i przetwarzanie danych potrzebnych do realizacji operacji magazynowych w dowolnym miejscu.

Zastosowania

Podstawowa funkcjonalność realizowana przez systemy magazynowe, to obsługa typowych operacji logistycznych takich, jak:

 • przyjęcie
 • wydanie
 • przeładunek (crossdocking)
 • konfekcjonowanie (co-packing i co-manufacturing)
 • obsługa i przetwarzanie zwrotów (reverse logistics)
 • optymalizacja procesów i wykorzystania przestrzeni magazynowej
 • śledzenie produktów w łańcuchu dostaw
 • inwentaryzacja

Systemy logistyczne dostosowanie do indywidualnych potrzeb

Jednym z atutów naszych rozwiązań jest ich elastyczność i skalowalność. Można je dopasować do wymogów każdego rodzaju firmy niezależnie od branży, wielkości oraz typu realizowanych procesów.

W przypadku sektora TSL, nasze rozwiązania znajdują zastosowanie w magazynach przeładunkowych, magazynach wysokiego składowania, zorganizowanych w jednej lokalizacji, lub rozproszonych w oddziałach (lokalne przedstawicielstwa, huby przeładunkowe).

Rozwiązania oferowane przez IBCS Poland posiadają wbudowane, zaawansowane mechanizmy raportowania oraz umożliwiają efektywne przechowywanie i archiwizowanie informacji o wszystkich zrealizowanych zadaniach powiązanych z konkretnymi jednostkami logistycznymi. Dostarczone dane pozwalają na śledzenie stanu magazynu w czasie rzeczywistym i ułatwiają podejmowanie decyzji przez kadrę zarządzającą. Rozbudowane raporty umożliwiają również śledzenie pochodzenia produktów w całym procesie produkcyjnym i logistycznym.

Nasz system WMS oferuje również zaawansowane metody optymalizacji, zarówno w zakresie wykorzystania przestrzeni magazynowej (optymalizacja sposobu składowania towaru), jak również w zakresie realizacji procesów. Przykładami takiego wsparcia jest optymalizacja tras podczas kompletacji, analiza ABC usprawniająca przepływy w magazynie, nadzorowanie przepływu produktów wg zasady FIFO, LIFO lub FEFO (First Expired First Out), itp.

System WMS, jak i prosty system logistyczny służący tylko do rejestracji procesów, mogą pracować samodzielnie, jednak aby w pełni wykorzystać ich możliwości konieczna jest współpraca z zewnętrznymi systemami wykorzystywanymi w przedsiębiorstwie, np. ERP (Enterprise Resource Planning), TMS (Transport Management System), MES (Manufacturing Execution System). W rezultacie takiej współpracy użytkownik otrzymuje kompleksowe rozwiązanie informatyczne do zarządzania wszystkim obszarami przedsiębiorstwa.

Wdrażane przez nas systemy logistyczne (np. WMS) charakteryzują się elastycznością i łatwością w dostosowaniu do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa Możliwość zmiany i rozwoju systemu wraz z firmą gwarantuje ciągłość pracy i optymalizację kosztów inwestycji w IT.

Rozwiązania logistyczne oferowane przez IBCS Poland mogą współpracować z większością systemów ERP dostępnych na rynku, np.: SAP R/3, MFG-PRO, Forcom, Simple.ERP, Exact, E-nova, PROMIS S/4, MS Navision, MS Axapta, IFS Application.

Zobacz też: