To magia czy może technologia? Niezwykłe możliwości tagów RFID

RFID

Niesamowicie trudno jest wyobrazić sobie w dzisiejszych czasach skuteczne funkcjonowanie magazynu bez możliwości automatycznej identyfikacji obiektów, jakie się przez niego przewijają. W tym celu coraz częściej wykorzystuje się fale radiowe i technologię RFID. Czym jest RFID? Jakie możliwości daje firmom zastosowanie tagów RFID? W jaki sposób można je wykorzystać? Na te wszystkie pytania odpowiemy w niniejszym artykule!

Czym jest RFID?

RFID (czyli radio-frequency identification) jest technologią bezprzewodowej komunikacji odbywającą się między czytnikiem a daną etykietą obiektu. Etykieta, w jaką wyposażony jest dany przedmiot, nazywana jest tagiem i zasilana jest bezprzewodowo przy pomocy czytnika dzięki zastosowaniu fal radiowych (lub, rzadziej, baterii). RFID jest technologią rozwijaną od kilkudziesięciu lat – już w 1983 roku złożone zostały pierwsze patenty, który wykorzystywały tę technologię.

Sposób pracy urządzeń wykorzystujących technologię RFID

Urządzenia wykorzystujące technologię RFID mogą pracować na różnych częstotliwościach pracy – niskiej (LF 125 kHz, oferującej zasięg do około 10 centymetrów), wysokiej (HF 13.56 MHz, oferującej zasięg do około 150 centymetrów), ultra wysokiej (UHF 865 – 868 MHz, 902 – 928 MHz, oferującej zasięg do około 12 metrów) i wykorzystującej aktywne znaczniki (2.5 GHz, oferującej zasięg do około 100 metrów).

System RFID tworzą znaczniki (transpondery, tagi – pasywne, pasywno-aktywne i aktywne) oraz czytniki. Tagi zbudowane są z układu elektronicznego (w którego pamięci są zapisywane informacje pozwalające na zidentyfikowanie danego obiektu), a także z anteny nadającej oraz odbierającej sygnały radiowe. Są one mocowane do płytki lub taśmy montowanej na danym obiekcie, który maszyna musi później zidentyfikować. Informacje sczytane z tagów są wyświetlane na ekranie czytnika albo przesyłane bezpośrednio do centralnego systemu i zapisywane w bazie danych. W ten sposób zgromadzone informacje można później dokładnie analizować.

Zalety i możliwości zastosowania tagów RFID w praktyce

Jedną z najbardziej znaczących zalet RFID, które stawiają tę technologię wyżej niż technologię opartą na wykorzystaniu kodów kreskowych, jest to, że odczyt i zapis danych nie wymagają bezpośredniej widoczności między danym tagiem a czytnikiem. Właśnie dzięki temu różnego rodzaju operacje można zautomatyzować i realizować bardziej efektywnie. Przekłada się to również na niższe koszty obsługi, a także znaczne skrócenie czasu trwania operacji. Technologia RFID umożliwia odczyt tagów nawet w trudnych warunkach – zapylenia czy oszronienia, a same tagi umożliwiają zapis o wiele bardziej rozbudowanych informacji o produkcie, których zmiana jest możliwa w czasie rzeczywistym. Zastosowanie tagów RFID pomaga także uprościć proces inwentaryzacji – dane obiekty mogą być skanowane również hurtowo i w opakowaniach zbiorczych. Co ciekawe, tagi RFID umożliwiają również znacznie sprawniejsze składowanie towarów wymagających określonych warunków przechowywania, ponieważ mogą efektywnie kontrolować temperaturę powietrza i wilgotność. Są przydatne także podczas kontroli łańcucha dostaw – temperatura panująca podczas transportu to jedna z kluczowych informacji podczas przewożenia produktów wysoce wrażliwych na jej zmiany. Tagi RFID mogą być również wzbogacane o takie funkcjonalności jak analiza wstrząsów, natężenia światła, składu atmosfery czy radiacji. W IBCS Poland stworzyliśmy oprogramowanie wykorzystujące technologię RFID – ibcsDragon, umożliwiające wykorzystanie technologii automatycznej identyfikacji do gromadzenia określonych. danych na temat obiektów. Tagi uniemożliwiają również fałszowanie produktów – w IBCS Poland przygotowaliśmy oprogramowanie oparte na tagach NFC, które dzięki unikalnemu identyfikatorowi, jaki posiada każdy produkt, jest w stanie w pełni go zidentyfikować.

Udostępnij ten artykuł