W walce z pandemią ważna jest higiena, nie tylko ta osobista

Trwa walka z rozprzestrzeniającym się koronawirusem. Ludzie są zobowiązani do unikania dużych skupisk, przestrzegania podstawowych zasad higieny i zwiększenie starania się o wzmocnienie swojej odporności. Bardzo istotne jest także to, by dbać o czystość tego, czego używamy na co dzień: sprzętu elektronicznego. Szczególnie, że dotykamy go nawet setki razy dziennie!

dezyfekcja urządzeńNa podstawie wiedzy, którą już teraz mają lekarze na temat koronawirusa wywołującego chorobę COVID-19, a także jego odmian, można stwierdzić, że jego rozprzestrzenianie odbywa się z człowieka na człowieka drogą kropelkową. Chociaż nie zostało definitywnie udokumentowane przenoszenie nowego korona wirusa ze skażonych nim przedmiotów na ludzi, to warto się przed tym zabezpieczyć.

Obecne ustalenia naukowców mogą jednak sugerować, że nowy koronawirus może się utrzymywać bardzo długo. Jego żywotność na różnych powierzchniach może trwać od kilku godzin, do nawet kilku dni. Dlatego najlepszym sposobem zapobiegania COVID-19 jest czyszczenie widocznie zabrudzonych powierzchni, a następnie ich dezynfekcja.

IBCS Poland, jako integrator systemów informatycznych z wykorzystaniem sprzętu, zaleca korzystanie z różnych rozwiązań czyszczących. I tak na przykład w dbaniu o przenośny komputer pomocne może się okazać wyczyszczenie okna skanera, okna kamery i ekranu dotykowego. Co istotne, w przypadku tych dwóch ostatnich elementów warto to robić jak najczęściej – należy to także uzależnić od środowiska, w którym komputer jest używany.

Ważne, by stosować tylko te środki odkażające, które są przeznaczone do dezynfekcji urządzeń elektronicznych, a swoje właściwości pozostawiają przez cały okres ich użytkowania.

Komputer doskonale znosi stosowanie następujących środków czyszczących: mieszanina wody i 10-procentowego roztworu kwasu octowego, mieszanina wody i 10-procentowego roztworu alkoholu etylowego, łagodne mydło. Wszystkie należy nakładać na czystą, miękką ściereczką, a następnie przetrzeć je również na sucho.

IBCS Poland rekomenduje także, by podczas takich zabiegów nie wyjmować baterii – podczas czyszczenia komputera powinna ona pozostać na swoim miejscu.

Oprócz tego, należy pamiętać o regularnym czyszczeniu również innych urządzeń elektronicznych. Dokładna dezynfekcja przyda się także posiadaczom telefonów, tabletów, drukarek czy skanerów. To istotne nie tylko w domach, ale i (a nawet szczególnie) w miejscach pracy oraz w przestrzeni publicznej.

Warto zaznaczyć, że nowe, dostarczane przez nas urządzenia elektroniczne takie jak skanery, komputery przenośne czy drukarki etykiet są już dezynfekowane przez producentów. IBCS Poland podkreśla: dokładne i częste mycie rąk, a także analogiczne zabiegi stosowane w przypadku urządzeń elektronicznych to klucz do efektywnej strategii kontroli zakażeń.

Udostępnij ten artykuł