Czym jest chmura – sprawdź, jak działa!

Czym jest chmura – sprawdź, jak działa!

Pojęcie chmury stało się w ostatnich czasach bardzo popularne. Wiele firm przerzuca swoje dane do chmury, tworzy bazy danych i uruchamia swoje oprogramowanie. W życiu codziennym, każdy kto ma smartfona, korzysta z co najmniej jednej usługi, wykorzystującej tę technologię. Wiele osób często nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Czym zatem jest chmura?

Co to jest chmura?

Microsoft definiuje chmurę jako globalną sieć serwerów, z których każdy pełni inną funkcję. Przez to pozwala m.in. przechowywać gigantyczne ilości plików, obsługuje nawet bardzo zaawansowane aplikacje, a także dostarcza ogromną moc obliczeniową. Przy tym wszystkie oferowane funkcje są dostępne z dowolnego miejsca na świecie – wystarczy połączyć się z nimi za pośrednictwem Internetu.

Łatwa dostępność usług chmurowych sprawia, że przedsiębiorcy coraz częściej z nich korzystają. Klient w obecnych czasach jest przyzwyczajony do tego, że z poziomu smartfona ma dostęp do wszystkich niezbędnych danych, a także może zdalnie wykonywać rozmaite działania. Zjawisko to tym bardziej nasiliło się w dobie pandemii, kiedy wiele osób pracowało z domu i ogólnie opuszczało go zdecydowanie rzadziej, ze względu na ostrożność albo kwarantannę.

Środowisko chmurowe jest przy okazji niezwykle elastyczne, ponieważ jego zasoby można swobodnie dostosowywać do indywidualnych potrzeb. Dzięki temu technologia ta jest zdecydowanie bardziej opłacalna – płaci się tylko za to, z czego faktycznie się korzysta. Kiedy jakaś usługa lub zasoby przestają być potrzebne, można w każdej chwili z nich zrezygnować.

Usługi chmurowe w ofercie IBCS Poland

Firma IBCS Poland również postanowiła przyczynić się do rozwoju usług chmurowych i stworzyła własną platformę http://ibcs.cloud, która jest swoistym ekosystemem, dedykowanym przedstawicielom branży m.in. produkcyjnej, logistycznej i magazynowej. Na platformie udostępniamy rozwiązania korzystające z najnowocześniejszych zdobyczy technologii, takich jak np. sztuczna inteligencja. Wykorzystując algorytmy uczenia maszynowego jesteśmy w stanie m.in. analizować obrazy w celu detekcji lub klasyfikowania obiektów, a także tworzymy nowoczesne mechanizmy predykcyjne, pozwalające przewidzieć zachowania klientów.

Ważną funkcją chmury, oferowaną także przez IBCS, jest moc obliczeniowa. Obecnie głośno jest o pojęciu Przemysłu 4.0, z którym powiązane jest z kolei pojęcie Internetu Rzeczy (IoT). Aktualnie wykorzystujemy już miliony czujników i sensorów, które na bieżąco wysyłają dane do chmury. Rozwój technologii 5G jeszcze bardziej przyspieszy i ułatwi wdrażanie takich rozwiązań.

Zbieranie danych oczywiście nie wystarczy. Z tego względu nasza platforma posiada także narzędzia, które umożliwiają analizę dużych zbiorów danych oraz wyciąganie przydatnych wniosków. Dzięki temu można np. wykrywać nieprawidłowości czy nawet przewidywać awarie. Analizie mogą zostać poddane dane pozyskane nie tylko z czujników, ale też z innych systemów i baz, np. dotyczące zachowania klientów. W ten sposób można podnieść jakość oferowanych usług/produktów, dostarczając bardziej dopracowane rozwiązania.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz śledzenia rozwoju naszej platformy. Zarejestruj się za darmo na stronie http://ibcs.cloud – nie naliczamy żadnych dodatkowych opłat. Zapłacisz tylko za usługi, które zdecydujesz się zakupić (część z nich jest darmowa). Przekonaj się, jakie korzyści daje korzystanie z chmury!