IBCS POLAND SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pn. „ibcsDock/ibcsCloud: zautomatyzowany system rejestracji przepływu towarów w magazynie”.

Zobacz więcej

Znakowarki laserowe – precyzyjne urządzenia do trwałego znakowania

Znakowanie produktów za pomocą lasera pozwala na szybką identyfikację wyrobów, usprawnia logistykę i zapewnia pełną kontrolę nad łańcuchem dostaw. Dlatego warto postawić na sprzęt z górnej półki. Sprawdź, jak technika grawerowania laserem ułatwi Ci organizację pracy!

Znakowarki laserowe - IBCS Poland - systemy logistyczne

Jak działają znakowarki laserowe?

Znakowarki laserowe wykorzystują wiązkę światła laserowego do nanoszenia trwałych oznaczeń na szeroką gamę materiałów. Do ich mocnych stron należą precyzyjny układ optyczny i sterowanie komputerowe. Dzięki nim te urządzenia są w stanie znakować nawet bardzo skomplikowane wzory.

W miejscu oddziaływania wiązki laserowej następuje stopienie lub odparowanie cienkiej warstwy materiału.

Znakowarki laserowe pozwalają między innymi:

 • trwale nanieść oznaczenia alfanumeryczne, kody i logotypy na niemal każdy materiał – od opakowań po materiały budowlane;
 • precyzyjnie grawerować przy użyciu techniki warstwowej – także na obiektach 3D;
 • wykonywać niezwykle trwałe “naklejki” przemysłowe, które są często używane w przemyśle motoryzacyjnym;
 • umieszczać grawer i znakowania na dużych i ciężkich przedmiotach.
Porozmawiaj z konsultantem

  form-icon
  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami
  Imię i nazwisko*
  E-mail*
  Telefon*
  Wiadomość


  Korzyści ze stosowania znakowarek laserowych

  Znakowarki laserowe to niezwykle przydatne urządzenia, które powinny znaleźć się w każdym nowoczesnym zakładzie produkcyjnym. Ich zaletą jest przede wszystkim możliwość nanoszenia trwałych, precyzyjnych oznaczeń na szeroką gamę materiałów – od metali i tworzyw, po drewno, skórę czy nawet żywność.

  Technika znakowania laserem polega na kontrolowanym nagrzaniu powierzchni materiału przy pomocy wiązki laserowej. W miejscu oddziaływania wiązki następuje odparowanie lub stopienie cienkiej warstwy materiału. W efekcie powstaje trwałe, wyraźne oznaczenie o żądanym kształcie.

  Dlaczego warto korzystać właśnie z tej metody znakowania?

  1. Wysoka trwałość oznaczeń – znakowanie laserem fizycznie zmienia strukturę materiału. W praktyce oznacza to, że oznaczenia są odporne na ścieranie i działanie innych czynników zewnętrznych.
  2. Możesz znakować na niemal każdym materiale – znakowarki laserowe świetnie sprawdzają się w przemyśle motoryzacyjnym, farmaceutycznym, spożywczym i wielu innych.
  3. Wysoka precyzja i powtarzalność – rozdzielczość rzędu kilkudziesięciu mikrometrów pozwala uzyskać ostre krawędzie i precyzyjne kształty.
  4. Szybkość znakowania – nowoczesne znakowarki laserowe osiągają prędkość nawet 2000 znaków na sekundę.
  5. Elastyczność – oprogramowanie znakowarek laserowych pozwala wgrać dowolny projekt i szybko zmienić oznaczenie.
  6. Bezpieczeństwo – w przeciwieństwie do wielu innych metod oznaczania produktów znakowarka nie wywołuje otwartego ognia i nie emituje szkodliwych oparów.

  Jakie modele znakowarek laserowych warto kupić?

  Nowoczesne urządzenia do znakowania oferują imponującą funkcjonalność, dzięki czemu sprawdzają się w wielu branżach. Dzięki nim można precyzyjnie oznaczać praktycznie każdy materiał. Co więcej, lasery te są niezwykle szybkie i mogą pracować z prędkością do 10 000 mm/s. Takiej wydajności szczególnie potrzebują linie produkcyjne w dużych firmach i zakładach.

  Jak wybrać odpowiednią znakowarkę laserową? Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę docelowy materiał znakowania, wymaganą trwałość oznaczeń, prędkość pracy oraz dostępny budżet. Nowoczesne znakowarki laserowe z powodzeniem sprawdzają się w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym, elektronicznym, medycznym i wielu innych branżach.

  W doborze najbardziej optymalnego rozwiązania pomogą eksperci z IBCS Poland.

  Skontaktuj się z nami

  Znakowarki laserowe – rodzaje

  Jest kilka rodzajów znakowarek laserowych, ale różnią się od siebie przede wszystkim typem lasera. To właśnie ten element określa ich zastosowanie i efektywność pracy na różnych materiałach. Jakie urządzenia znajdziesz na rynku?

  Lasery CO2 (dwutlenek węgla)
  Są jednymi z najczęściej stosowanych w przemyśle do znakowania niemetalicznych materiałów takich jak papier, drewno, szkło, plastik czy skóra. Dobrze radzą sobie zarówno w cięciu, jak i w grawerowaniu.

  Lasery Nd:YAG (neodymowo-yttralowo-garnetowe)
  Tego typu urządzenia wykorzystuje głównie do znakowania metali i tworzyw sztucznych. Są to lasery o dużej mocy, które można stosować także do cięcia cienkich materiałów metalowych.

  Lasery światłowodowe (Fiber Laser)
  Za ich pomocą znakuje się większość metali oraz niektóre tworzywa sztuczne
  Znajdują zastosowanie w znakowaniu większości metali oraz niektórych tworzyw sztucznych – między innymi nylonu czy poliwęglanów. Cechują się wysoką jakością wiązki, długą żywotnością źródła laserowego oraz niskimi kosztami eksploatacji.

  Lasery UV (ultrafioletowe)
  Lasery ultrafioletowe stosuje się przede wszystkim precyzyjnego znakowania delikatnych materiałów takich jak szkło. Dobrze sprawdzają się też w zastosowaniach, gdzie wymagana jest bardzo wysoka jakość znakowania, na przykład. w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym.

  Nowoczesny sprzęt do znakowania oferuje wiele funkcji takich jak automatyczna regulacja parametrów wiązki czy skanowanie wielopunktowe. Zainwestuj w wysokiej klasy sprzęt, a Twoja firma zacznie działać na wyższych obrotach!

   

   

   

  Zaufali nam

  Do realizacji wdrożenia zgłosiło się wielu oferentów. Jednak zakres rozwiązania proponowanego przez IBCS Poland, a także dodatkowe elementy związane z monitorowaniem i zarządzaniem siecią w ramach tych funkcjonalności, zdecydowały o wyborze właśnie tego rozwiązania – tłumaczy Zbigniew Koplin z Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Piątnicy.

  Co warto podkreślić, wydajność magazynu wzrosła powyżej zakładanej wartości. Przyczyniło się to do realnych oszczędności finansowych. Jesteśmy w pełni zadowoleni z wdrożenia i jego efektów oraz współpracy z IBCS Poland.

  Zgodnie z założeniami, poprawiła się ergonomia pracy, zmniejszyła się liczba błędów, a procesy magazynowe zostały zoptymalizowane. Technologia pick-by-voice przyczyniła się również do przyspieszenia zbiórki i etapu wydania towarów, a także do wzrostu wydajności i efektywności kompletacji.

  System jest scentralizowany i łatwo zarządzać nim z jednego miejsca. Generuje on nie tylko oszczędność środków, ale również oszczędność czasu – wcześniej wydruk ręczny wykonywany był przez pracowników i operatorów wszystkich stanowisk. (…) Uniwersalna architektura znacznie skróciła czas przestojów, ułatwia prace serwisowe i dodatkowo w dużej mierze wyeliminowała ludzkie błędy.