Dlaczego warto dbać o głowice drukujące?

Głowica drukująca (termiczna) jest najistotniejszym elementem drukarki etykiet lub kart. To właśnie głowica tworzy obraz na powierzchni nośnika i tym samym jest odpowiedzialna za jakość wydruku etykiet lub kart plastikowych. W zależności od intensywności drukowania, rodzaju i jakości stosowanych materiałów (etykieta, karta plastikowa, taśma barwiąca) czy też ustawień samej drukarki, głowica ulega zużyciu. Proces ten jest nieunikniony, ale można wpływać na tempo jego postępowania, poprzez regularne przeglądy, które mają na celu usunięcie pyłu z papieru, resztek taśmy barwiącej oraz nagaru. Częstotliwość przeglądów zależy przede wszystkim od jakości głowicy oraz intensywności eksploatacji drukarki, lecz nie powinny być wykonywane rzadziej niż raz na pół roku.

żużycie głowicy drukującejZadbana głowica zapewnia wydruk dobrej jakości, a także znacząco wydłuża żywotność drukarki i pozwala obniżyć koszty jej użytkowania. Z kolei niewłaściwy stan głowicy może powodować:

  • złą jakość wydruku mimo stosowania dobrych materiałów eksploatacyjnych,
  • występowanie białych pasów na elementach wydruku, które powinny być zaczernione,
  • błędy w odczycie kodów kreskowych,
  • konieczność zwiększania temperatury głowicy drukującej, co z kolei przekłada się na niszczenie taśmy barwiącej i skraca żywotność samej głowicy.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *