Co to jest system MDM (oprogramowanie Mobile Device Management)?

Co to jest system MDM (oprogramowanie Mobile Device Management)?

Przy tworzeniu stanowisk w firmie kluczową kwestię stanowi efektywna praca zatrudnionych osób. Przedsiębiorca powinien dostarczyć im wszelkie niezbędne narzędzia, które ułatwią wykonywanie powierzonych zadań. Są to przeważnie różnego rodzaju urządzenia mobilne. Dobrze jednak mieć nad nimi kontrolę – mimo przekazania ich podwładnym. Właścicieli działalności może zainteresować w tej sytuacji system Mobile Device Management (MDM), który w PL dystrybuuje, instaluje i konfiguruje nasza firma. Co to jest i jakie korzyści płyną z jego użytkowania? Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na ten temat!

Czym właściwie jest MDM?

Każde urządzenie takie jak telefon czy tablet służbowy przedsiębiorca może kontrolować w pełni zdalnie z dowolnego miejsca. Niezbędne jest do tego specjalne oprogramowanie, np. Mobile Device Management. Poszczególne funkcje wspomnianych sprzętów obsługiwanych przez pracowników można za jego pomocą włączać lub dezaktywować. MDM pozwala też szybko usunąć poufne dane z podłączonych urządzeń mobilnych, co jest przydatne np. w sytuacji, gdy zostaną one skradzione lub zaginą.

Poszczególnymi aplikacjami wykorzystywanymi przez użytkownika firmowego smartfona czy laptopa zarządza główny operator za pomocą oprogramowania MDM. W praktyce przedsiębiorca tworzy środowisko, w którym poruszać się będą na wspomnianych sprzętach jego pracownicy. Wygodne rozwiązanie MDM, które firmom działającym w PL oferuje nasz zespół, usprawnia funkcjonowanie działalności. Warto zatem wiedzieć, czym jest MDM (Mobile Device Management). Zapewniamy kompleksowe doradztwo w zakresie jego konfigurowania do indywidualnych wymogów i preferencji klienta. Zapraszamy do kontaktu!

Co jest kluczowe przy wyborze rozwiązań dostępnych w systemie MDM?

Oferowane przez nas Mobile Device Management to oprogramowanie mające wiele modułów, które w określony sposób można dopasowywać do swoich potrzeb. Przede wszystkim należy ustalić, jaka liczba urządzeń będzie obsługiwana przez system. Im więcej, tym musi być on wydajniejszy – każdy z dostawców ma w tym zakresie ograniczone możliwości i warto je poznać przed podpisaniem umowy. Przedsiębiorcy z PL zastanawiający się, co to jest MDM, powinni też poznać opcje oprogramowania w zakresie przechowywania danych firmowych. Można je bowiem zapisywać na serwerze lokalnym bądź w tzw. chmurze.

Wybór fizycznego sprzętu odpowiedzialnego za gromadzenie informacji zwiększa koszty całej inwestycji oraz jej obsługi, co ma duże znaczenie dla większości właścicieli firm. Wydatki związane z Mobile Device Management (MDM) ograniczyć można zarówno poprzez wybór wspomnianej chmury, jak i połączenie systemu z wykorzystywanym już w firmie oprogramowaniem. Taka integracja to lepsze zarządzanie działalnością na każdej płaszczyźnie jej funkcjonowania. Naszym zadaniem jest przeprowadzenie jej w sposób profesjonalny na zlecenie klientów działających zarówno w PL, jak i zagranicą.

Przy wyborze rozwiązań dostępnych w Mobile Device Management kluczowe jest zatem dopasowanie ich do charakterystyki przedsiębiorstwa, liczby zatrudnionych pracowników oraz udostępnionych im urządzeń służbowych podlegających nadzorowi. Ostateczne decyzje co do uwzględnienia konkretnych opcji warto skonsultować ze specjalistami – nasi doradcy to doświadczeni eksperci, z którymi skonfigurowanie MDM będzie proste i opłacalne. Zachęcamy do kontaktu klientów z PL i zagranicy w celu ustalenia szczegółów współpracy!

Co daje korzystanie z MDM?

Używanie oprogramowania Mobile Device Management do zdalnego zarządzania mobilnym sprzętem w firmie niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim przedsiębiorca ma pewność, że powierzony pracownikom sprzęt jest eksploatowany wyłącznie do wypełniania obowiązków służbowych. MDM pozwala również usprawnić funkcjonowanie działalności poprzez lepsze zarządzanie wieloma procesami – poszczególne aplikacje przydzielane są wybranym osobom zatrudnionym w firmie i dostosowywane do charakteru ich pracy.

Możliwość kontrolowania sposobu użytkowania sprzętów pracowników ma duże znaczenie również z punktu widzenia bezpieczeństwa urządzeń. Mając pewność, że dzięki systemowi MDM przydzielone im telefony, komputery czy tablety będą wolne od nieznanego i pochodzącego z niezaufanego źródła oprogramowania, zmniejsza się ryzyko związane z ich zainfekowaniem. Pracownicy firm zarówno z PL, jak i z zagranicy mogą ponadto skupić się w pełni na zleconych zadaniach i uniknąć rozpraszania uwagi przez aplikacje niezwiązane z wykonywaniem obowiązków zawodowych, które są stworzone po to, żeby zajmować uwagę użytkownika.

Oprogramowanie Mobile Device Management wpływa także na obniżenie wydatków ponoszonych na obsługę urządzeń, z których korzystają pracownicy. Co ważne, dzięki MDM można zarządzać działalnością praktycznie z każdego miejsca z dostępem do Internetu. Należy jednak pamiętać o konieczności właściwego dopasowania systemu do konkretnej firmy, w czym pomagamy klientom działającym w PL, jak i poza granicami kraju. Osoby nadal zastanawiające się, co to jest MDM i szukające wsparcia w zakresie konfiguracji Mobile Device Management, zapraszamy do współpracy!