Czym jest tag NFC?

Czym jest tag NFC?

Producenci smartfonów coraz częściej dodają moduły obsługujące standard near-field communication nawet do budżetowych modeli urządzeń, co przyczyniło się do popularyzacji tej technologii. W takim razie co to jest NFC tags? W jaki sposób wykorzystuje się je i do czego mogą służyć? Odpowiadają za obsługę komunikacji bezprzewodowej krótkiego zasięgu i kojarzona jest przede wszystkim z płatnościami zbliżeniowymi. Jednak w rzeczywistości to tylko jedna z wielu operacji, do których realizacji można ją zastosować. Aby w pełni wykorzystać jej możliwości, należy wcześniej zaprogramować tzw. tagi (z ang. tags). Co to jest? Sprawdź już teraz, czym są i do czego służą.

Jak działa NFC?

Technologia łączności bezprzewodowej NFC wywodzi się ze starszego, radiowego odpowiednika RFID. Jednak w przeciwieństwie do niego ma bardzo krótki zasięg – maksymalnie do 20 cm, a w praktyce zwykle zaledwie kilka. Konieczność mocnego zbliżenia odbiornika do nadajnika czyni połączenia między urządzeniami bardzo bezpiecznymi, przez co komunikacja ta doskonale nadaje się do płatności bezgotówkowych.

Zaletą technologii NFC jest również tania produkcja modułów łączności bezprzewodowej, czyli tzw. tagów, określanych także jako tags. Każdy z nich jest miniaturowym układem elektronicznym z cewką i prostym mikroczipem. To urządzenia pasywne, a więc niewymagające własnego zasilania – działają na zasadzie indukcji. Prąd przepływa przez cewkę znajdującą się w odbiorniku, która bezprzewodowo dostarcza energię do chipa w nadajniku, co pozwala na odczytanie z niego danych. Skoro już wiadomo, co to jest za technologia, przyjrzyjmy się jej działaniu i parametrom.

Czym w praktyce są tagi NFC?

Wspomniane układy elektroniczne, czyli NFC tags, to programowalne moduły. Są niewielkie i tanie, ale co najważniejsze, sklasyfikowane do 4 typów, z których każdy różni się ilością miejsca na dane oraz maksymalną prędkością transferu. Do wyboru są wersje:

  • 48 bajtów / 106 kbit/s,
  • 2 kB / 106 kbit/s,
  • 2 kB / 212 kbit/s,
  • 32 kB / 106 do 424 kbit/s.

Ich programowanie jest proste, gdyż dostępnych jest wiele aplikacji mobilnych, które krok po kroku kierują użytkownika przez ten proces. Należy jeszcze dodać, że dane na pierwszych dwóch z powyższych typów tagów (tags) NFC można zapisywać/kasować wielokrotnie oraz szyfrować. W pozostałych wersjach programowanie da się przeprowadzić tylko raz, a funkcja szyfrująca jest niedostępna.

Do czego można wykorzystać tagi NFC?

Niewielkie moduły NFC tags mają niezliczoną ilość zastosowań i służą przede wszystkim do automatyzacji różnych procesów. Możesz np. umieścić tag przed drzwiami wejściowymi do domu, programując w nim obsługę smart oświetlenia w pomieszczeniach czy routera Wi-Fi. Gdy zostanie zeskanowany telefonem pierwszy raz, wszystkie urządzenia zostaną uruchomione, a przy drugim skanowaniu wyłączone. Mamy nadzieję, że dzięki wszystkim tym informacjom wiesz lepiej, co to jest NFC tags.