Internet Rzeczy – sprawdź, czym jest!

Internet Rzeczy – sprawdź, czym jest!

Nowinki technologiczne mają ogromny wpływ na życie codzienne, ale przede wszystkim przyczyniają się do rozwoju przemysłu. Wdrażanie nowoczesnych udogodnień pozwala szybciej, łatwiej i wydajniej wytwarzać produkty oraz świadczyć usługi. Współpracujące ze sobą maszyny coraz częściej są w stanie wyręczać ludzi. Wyjaśniamy, czym w praktyce jest tzw. Internet Rzeczy i jaką odgrywa rolę w Czwartej Rewolucji Przemysłowej!

Czym jest Internet Rzeczy?

Ważne w dziejach przełomowe zmiany technologiczne, gospodarcze, społeczne i kulturalne przyczyniły się do stworzenia koncepcji Rewolucji Przemysłowej. Współcześnie mówi się o tym, że mamy do czynienia z IV Rewolucją Przemysłową albo Przemysłem 4.0. Dla kontekstu, poprzednie były:

  • I Rewolucja Przemysłowa (XVIII w.) – wykorzystanie mocy parowej i automatyzacji produkcji;
  • II Rewolucja Przemysłowa (XIX w.) – wynalezienie elektryczności i linii montażowej;
  • III Rewolucja Przemysłowa (lata 70. XX w.) – wdrożenie automatyzacji produkcji przy wykorzystaniu programowalnych sterowników i komputerów.

Obecna Rewolucja Przemysłowa, która dzieje się na naszych oczach, wykorzystuje technologie informacyjne i komunikacyjne w przemyśle. Maszyny podłączone do Internetu tworzą swoistą sieć połączeń, czyli właśnie Internet Rzeczy (ang. Internet of Things). Wykorzystują ją do komunikacji z człowiekiem, ale też przekazywania danych do systemów opartych o AI, które je następnie analizują i przetwarzają. Dzięki temu już teraz powstają inteligentne fabryki, które z czasem mogą stać się zupełnie autonomiczne.

Internet rzeczy w IBCS Poland

W IBCS Poland wykorzystujemy narzędzia IoT dostępne na platformie Microsoft Azure do tworzenia systemów, które komunikują się z „inteligentnymi urządzeniami”. Możemy gromadzić dane z różnego rodzaju czujników i sensorów, ale jesteśmy też w stanie zapewnić komunikację dwukierunkową w przypadku bardziej zaawansowanych urządzeń i procesów (zarządzanie np. sygnalizacją świetlną, systemem kontroli dostępu).

Gromadzone dane są zapisywane w zasobach chmury i przy zastosowaniu dostępnych narzędzi i mocy obliczeniowej są analizowane np. w celu wychwycenia anomalii. Mogą być także wykorzystane do bardziej złożonych analiz, pozwalających np. na predykcję lub weryfikowanie hipotez. Z pomocą narzędzi IoT można więc przeanalizować zasoby swojej firmy, zidentyfikować problemy i spróbować znaleźć najlepsze sposoby ich rozwiązania.

W wykorzystaniu technologii IoT jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia, więc warto stale szukać obszarów, w których można zastosować tę technologię. W obliczu rozwoju technologii 5G podłączanie nowych urządzeń staje się jeszcze łatwiejsze. Dane zbierane z urządzeń są niezwykle cenne w kontekście działania organizacji i mogą być pozyskiwane oraz analizowane niemalże całkowicie automatycznie, co w praktyce pozwala zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą rozwiązań IBCS z zakresu IoT. Po wdrożeniu innowacyjnych urządzeń można znacznie ułatwić wiele procesów, a także bardziej świadomie zarządzać swoją działalnością. Przekonaj się, jak dzięki nim Twoje przedsiębiorstwo może stać się nowocześniejsze, lepiej zorganizowane i bardziej wydajne!