Technologia czytników NFC I RFID – Podobieństwa i różnice

Technologia czytników NFC I RFID – Podobieństwa i różnice

Szybka popularyzacja komunikacji bezprzewodowej doprowadziła do pojawienia się wielu obsługujących ją technologii. Zalicza się do nich m.in. NFC oraz RFID, których działanie oparte jest na podobnych zasadach i polega na wykorzystaniu czytników, ale już parametry techniczne i zastosowania są odmienne. Z artykułu dowiesz się, co dokładnie odróżnia je od siebie, a także jakie aspekty są spójne – sprawdź już teraz!

Czym są technologie NFC i RFID?

Na początek należy podkreślić, że technologia RFID jest zdecydowanie starsza od NFC. Ma zastosowanie głównie w branży przemysłowej, przez co jest mniej znana. Celem jej powstania było umożliwienie szybkiego, bezprzewodowego odczytywania danych z etykiet określanych mianem tagów. Znajdująca się w nich elektronika, zależnie od wersji, może być zasilana bateryjne lub falami radiowymi emitowanymi przez czytnik.

Technologia NFC bazuje na podobnych zasadach co RFID, ale znajduje zastosowanie przede wszystkim w urządzeniach dla użytkowników indywidualnych. Jest powszechnie wykorzystywana m.in. w smartfonach, tabletach czy opaskach sportowych. To autonomiczny standard komunikacji bezprzewodowej działający na stosunkowo krótkim dystansie, który jest obsługiwany przez odpowiednio dostosowane czytniki.

Parametry techniczne – co odróżnia RFID od NFC?

Ponieważ obie technologie opierają się na podobnych zasadach działania, mogą pracować w tych samych częstotliwościach – 13,56 MHz. Pomimo tego zasięgi komunikacji bezprzewodowej są zdecydowanie odmienne. Dla NFC jest to teoretycznie do 20 cm, ale w praktyce zazwyczaj do 5-6 cm. Zapis oraz odczyt danych jest dwustronny – czytnik może stać się odbiornikiem i odwrotnie.

Z kolei w RFID odległość pomiędzy kartą a odczytującym ją urządzeniem może wynosić nawet 150 cm, jednak komunikacja odbywa się tylko w jedną stronę. Co ważne, powyższa technologia działa także w innych częstotliwościach mających wpływ na na zasięg czytnika:

  • 125 kHz – do 10 cm,
  • zakres UHF od 860 do 956 MHz – do 12 metrów,
  • 2,5 GHz – nawet do 100 m.

Jakie zastosowanie mają technologie RFID oraz NFC?

W obecnych czasach technologia NFC stanowi podstawowe narzędzie do realizacji płatności zbliżeniowych. Oprócz tego wykorzystywana jest m.in. do parowania urządzeń przeznaczonych dla użytkowników indywidualnych oraz bezprzewodowej wymiany danych pomiędzy nimi. Prędkość transferu wynosi maksymalnie do 424 kbit/s, co jest wynikiem dość słabym np. w porównaniu do równie popularnego Bluetootha – 2,1 Mbit/s.

Z kolei czytniki RFID są wykorzystywane w niezliczonych systemach przemysłowych. Idealnie sprawdza się m.in. w urządzeniach do kontroli dostępu, pobierania opłat elektronicznych, identyfikowania produktów lub zwierząt czy zarządzania stanami magazynowymi.