Technologia RFID UHF

Technologia RFID UHF

Ta technologia łączności bezprzewodowej RFID zrewolucjonizowała systemy kodowania wielu towarów. Klasyczne kody kreskowe zostały zastąpione elektronicznymi odpowiednikami – tagami RFID, które służą do przechowywania takich informacji. Komunikujące się z nimi czytniki mogą zarówno odczytywać dane, jak i je modyfikować. Urządzenia te, zależnie od wersji, łączą się ze sobą na różnych częstotliwościach radiowych i jedną z nich jest UHF, czyli „Ultra High Frequency”. Sprawdź, co powinieneś o niej wiedzieć i w jakich sytuacjach sprawdza się najlepiej.

Czym jest technologia RFID UHF?

Na początek warto wyjaśnić zasadę działania samej technologii RFID, która działa m.in. z częstotliwością UHF. To system komunikacji bezprzewodowej, na który składają się 3 podstawowe urządzenia:

  • tagi – przechowują dane identyfikacyjne,
  • czytniki powyższych znaczników,
  • oprogramowanie komputerowe.

Pierwszy z powyższych elementów to prosty układ elektroniczny wyposażony w pamięć, będący czynnym lub biernym transponderem (z własnym zasilaniem lub bez). Dostęp do zapisanych w tagu danych uzyskuje się poprzez czytnik. Oba te urządzenia łączą się ze sobą bezprzewodowo, korzystając z różnych częstotliwości fal radiowych. Jedną z nich jest RFID UHF – systemy te mogą pracować w zakresach pomiędzy 860, a 956 MHz. W tym trybie ich zasięg wynosi nawet do 12 metrów. Warto jednak podkreślić, że w podobnych zakresach częstotliwości fal radiowych operują inne popularne urządzenia, w tym m.in. telefony komórkowe czy kuchenki mikrofalowe.

RFID UHF – gdzie znajduje zastosowanie?

Nowoczesne systemy RFID UHF znajdują zastosowanie w firmach działających w wielu branżach. Pracujące w powyższej częstotliwości tagi świetnie zastępują kody kreskowe m.in. na:

  • produktach niemetalowych,
  • papierowych dokumentach,
  • kontenerach czy samochodach – świetny sposób na kontrolowanie ich lokalizacji.

Jakie są zalety RFID UHF i korzyści ze stosowania tej technologii?

Stosunkowo duży maksymalny zasięg dla łączności bezprzewodowej to tylko jedna z wielu zalet technologii RFID UHF. Ważne jest także to, że czytnik może jednocześnie łączyć się z nawet 200 tagami. Prędkość transferu danych jest przy tym wyższa, niż w niższych częstotliwościach pracy tego systemu, np. HF.

Do najważniejszych korzyści wynikających ze stosowania tego typu rozwiązania RFID UHF do znakowania należy zaliczyć:

  • możliwość szybkiego skanowania wielu towarów jednocześnie,
  • usprawnienie pakowania czy przepakowywania produktów,
  • ograniczenie ryzyka utraty danych identyfikacyjnych – klasyczne kody kreskowe są podatne np. na uszkodzenia mechaniczne czy działanie wilgotnego środowiska,
  • odciążenie pracowników – oszczędność czasu i, co za tym idzie, pieniędzy.